Colegiul Agricol Traian Săvulescu Tîrgu Mureș | Ziua europeană a limbilor
611
post-template-default,single,single-post,postid-611,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,qode-page-loading-effect-enabled,,qode-title-hidden,qode_grid_1200,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Ziua europeană a limbilor

Astăzi 5 octombrie la Colegiul Agricol ”Traian Săvulescu” din târgu Mureș, atât elevii cât și profesorii au avut motive de bucurie și sărbătoare  sincronizată cu Ziua dascălului, a fost sărbătorită Ziua europeană a limbilor. În cadrul unui proiect și concurs național sprijinit de Primăria Tîrgu Mureș, ISJ Mureș, Editura Fischer, Flash și diverși sponsori ca Selgros și Metro.La activitate au participat 14 echipe de câte 5 elevi provenind din 3 județe transilvane, Mureș, Cluj și Alba, motivați de dorința de a-și arăta cunoștințele despre capitalele europene. Întrebările au fost adresate în limbile franceză și engleză, promovându-se astfel multiculturalitatea și plurilingvismul.

Liceele participante la concurs au fost: CN Unirea , CN Al Papiu Ilarian, Liceu Tehnol. Electromureș , Liceul Tehnologic Gh Șincai , Liceul Tehnologic A. Iancu , Liceul Tehnologic Ion Vlasiu Liceul Tehnologic Aurel Perșu, Liceul Tehnologic T Vuia , Colegiul Econ. Transilvania, Liceul Teoretic Bolyai Farkas, Colegiul Tehnic Tarnaveni, Colegiul Napoca, Liceul Teoretic Petru Maior,  Ocna MuresDin partea Conegiului Agricol au participat Domnii directori, Viorel SOCOL si Dir adj Diana COZMA MATEI, de la ISJ au participat la activitate Insp Sc Gen. Ioan Macarie, insp sc de limbi moderne Dan Loredana, insp Sc pentru activități extrașcolare Nitulescu Diana. Din partea Primăriei Tg Mureș a particiap Matei Dumitru si Haller Bela, consilieri locali.În discursul oficialităților s-a prezentat importanța pe care învățământul românesc o acordă studierii limbilor moderne de circulație europeană și faptul că, prin această activitate, județul Mureș alături de județele care promovează activ învățarea acestora.”Elevii noștri s-au simțit excelent, nu doar pentru că au câștigat locul I la secțiunea licee tehnologice, ci mai ales pentru că și-au dat seama ca doar uniți, cu un moral bun și bineințeles cu cunoștințele necesare poți câștiga o astfel de provocare” a declarat d-na prof. Pîrvu Coralia de la Liceul Tehnologic ”Electromureș””Pentru noi a fost prima oară că participăm la acest concurs, am avut niște emoții la început, însă ne-au dispărut repede când am văzut întrebările și ne-am apucat de treabă. Ne-au plăcut mult și atelierele la care am participat după proba orală, a fost o experiență deosebită  și suntem hotărâți să participăm și la ediția următoare”., a declarat eleva Olar Nicoleta de la CN Unirea.”Pentru noi, organizatorii, ediția a VI-a a concursului ”Tehnologia zilei europene a limbilor” și a activităților conexe, a fost o provocare. Din acest an, pa lângă liceele tehnologice, am avut secțiune separată și pentru licee teoretice, în urma solicitărilor venite în acest sens de la colegii din județ, dar și din alte județe. Ne-am mobilizat însă bine, și împreună cu colegii mei, Alina Petriș, Veronica Ciuchină și Huba Kendi Szakacs am reușit să oferim participanților șansa să se manifeste la standarde ridicate, și de ce nu, plăcerea de a concura și a colabora în echipă. Participarea echipelor de la colegii de renume ca Unirea, Papiu, Bolyai, Napoca din Cluj, au adus un plus de valoare activităților. Doresc să le mulțumesc colegilor de limbi moderne implicați, ISJ Mureș care ne-a susținut pe planul educativ, Primăriei Tg Mureș și Consiliului local care ne-au sprijinit pe plan financiar, Conducerii Colegiului Agricol, dl dir Socol Viorel, dna dir adj Cozma Matei Diana, pentru sprijinul pe toate planurile, alături de sponsorii Selgros, Metro, Flash.”, a precizat prof dr Daniel Raduly, organizator.Rezultatele au fost:La secțiunea licee tehnologice:I Liceul tehnologic ElectromureșII Liceul tehnologic Avram IancuIII Liceul Tehnologic I VlasiuMențiune: Colegiul Agricol ”Traian Săvulescu”Mențiune: Colegiul NapocaLa secțiunea Licee teoreticeI Liceul Teoretic Bolyai FarkasII Colegiul National UnireaIII Colegiul National Al Papiu IlarianMențiune : Liceul Teoretic Petru Maior din Ocna MuresMai rămâne de adăugat că secțiunea online a concursului este încă în desfășurare, elevii de departe, și nu numai pot participa cu afișe publicitare sau spoturi la promovarea imaginii unei capitale europene. Lucrările elevilor se pot vizualiza pe pagina de Facebook ZEL2017 Adăugăm în continuare două likuri cu acest eveniment redat în presa locală: