Colegiul Agricol Traian Săvulescu Tîrgu Mureș | Știri și Evenimente
75
page-template,page-template-blog-large-image-with-dividers,page-template-blog-large-image-with-dividers-php,page,page-id-75,ajax_fade,page_not_loaded,qode-page-loading-effect-enabled,,qode-title-hidden,qode_grid_1200,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

COLEGIUL AGRICOL "TRAIAN SAVULESCU" TARGU MURES, în calitate de Beneficiar, anunță demararea proiectului„DOTAREA CU LABORATOARE INTELIGENTE A COLEGIULUI AGRICOL "TRAIAN SĂVULESCU TÂRGU MUREȘ”/ cod proiect F-PNRR-SmartLabs-2023-1509, proiect finanțat prin PLANUL NAȚIONAL DE REDRESARE ȘI REZILIENȚĂ Pilonul VI. Politici pentru noua generație Componenta C15: Educație Reforma...

Elevii și profesorii Colegiului Agricol „Traian Săvulescuˮ  au participat la cea mai mare acțiune de voluntariat din România, organizată de Asociația „Let's do it, România!ˮ sub sloganul „Natura are prioritate!" demonstrând responsabilitate socială și civică. ...

Colegiul nostru a găzduit, recent, concursul județean ,,Ne privește pe toți. Stop cyberbullying!”. Agresiunea pe Internet, numită și agresiune online sau cyberbullying, reprezintă hărțuirea cu ajutorul calculatorului sau a telefonului mobil, ce are loc pe bloguri, pagini personale, forumuri, e-mail, SMS, MMS. [embeddoc url="https://colegiultraiansavulescu.ro/wp-content/uploads/2023/05/Revista-scolii-1.pdf"] ...

În perioada 20 martie-3 aprilie, în școala noastră s-a desfășurat  Proiectul  numit „Inițiere în taina picturii”, în colaborare cu Direcția Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale, și având ca parteneri Asociația Artiștilor Plastici Mureș ,prin reprezentanții Vasile Mureșan, Călin Bogătean și Kulcsar Pârvu...

Activitățile desfășurate vineri, 10 martie 2023, cu ocazia „Zilei Naționale a Meseriilor” de elevii și profesorii Colegiului Agricol, au vizat prezentarea tuturor specializărilor/meseriilor  pe care Colegiul Agricol „Traian Săvulescuˮ le pune la dispoziția absolvenților de clasa a VIII-a și avantajele pe care le oferă învățământul profesional și...

Colegiul Agricol „Traian Săvulescu” are plăcerea de a vă invita la Festivalul Francofoniei, ediția a XV-a, luni, 20 martie de la ora 12 la Teatrul Studio. Participanți sau spectatori, elevi sau profesori, părinți sau simpli simpatizanți, vă invităm să petrecem împreună Francofonia. Condițiile de înscriere, programul...

Săptămâna aceasta joi, 25 ianuarie 2023, două eleve pasionate de limba franceză de la unitatea noastră de învățământ au participat la concursul județean „Plurilingvism” organizat de Colegiul Național „Unirea”. La acest concurs, la secțiunea de limba franceză, au concurat 36 de elevi din întreg județul...

Praznicul Nașterii Domnului este prin excelență sărbătoarea bucuriei, pentru toți creștinii din toate timpurile și locurile. Întruparea fiului divin, din Fecioara Maria, este principalul motiv al bucuriei, iar această minune este exprimată prin neprețuitele colinde românești. Colindele noastre strămoșești sunt expresia adevărurilor teologice, iar obiceiul colindatului...

Colegiul Agricol "Traian Săvulescu" din Târgu Mureș a găzduit astăzi, 14.12.2022, workshop-ul ”My EU Future-EU4Youth opportunities”, organizat de Universitatea de Medicină, Farmacie, Științe și Tehnologie George Emil Palade din Târgu Mureș, prin Jean Monnet Center of Excellence in European Security and Disinformation in Multicultural Societies...