Colegiul Agricol Traian Săvulescu Tîrgu Mureș | Sloboza-ne gazda-n casa
1052
post-template-default,single,single-post,postid-1052,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,qode-page-loading-effect-enabled,,qode-title-hidden,qode_grid_1200,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Sloboza-ne gazda-n casa

În data de 16 decembrie 2015,grupul de colindători a participat la un concurs de colinde și obiceiuri de iarna numit ”Sloboza-ne gazda-n casa”.Acest concurs-festival a avut loc pe scena Ansamblului Muresul,unde si -au dat concursul liceele din oras.In cadrul acestui concurs Colegiul Agricol „Traian Savulescu” a participat cu un program artistic intitulat „Sezatoare de Craciun”, ce a avut la baza un obicei stramosesc ce se desfasura, la sate, in postul Craciunului. Elevii participanţi, alături de doamnele profesoare, îmbrăcaţi în costume populare, au reconstituit scena din postul Crăciunului, în care, o gazdă, cu fată de măritat, primeşte în şezătoare, fete şi flăcăi, care, împreună colindă şi muncesc, pentru a petrece cât mai plăcut serile de iarnă lungi. Decorul, atent selecţionat, a cuprins materiale din recuzita şcolii, dar şi din colecţii personale: ţol, lucrat manual, icoane şi ştergare, fuior, furcă, veselă din lut etc. S-a cântat şi s-a dansat, s-au spus glume, într-un ton optimist specific înţelepciunii populare. Acest program artistic a adus liceului nostru locul al II-lea.