Colegiul Agricol Traian Săvulescu Tîrgu Mureș | Simpozionul ACA Mureş 60 de ani
542
post-template-default,single,single-post,postid-542,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,qode-page-loading-effect-enabled,,qode-title-hidden,qode_grid_1200,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Simpozionul ACA Mureş 60 de ani

Joi 23 noiembrie 2017, Filiala MURES a ASOCIATIEI CRESCATORILOR DE ALBNINE DIN ROMANIA, a sarbatorit 60 de ani de la infiintare. Evenimentul s-a desfasurat in sala de festivitati a Colegiului Agricol Traian Savulescu din Tîrgu Mureș, cu participarea a 120 de apicultori mureseni.

In deschiderea jubileului, d-nul Vasile Bota, presedindetele ACA MURES a salutat prezenta la manifestare a Prefect dr.Lucian Goga,  Vicepresedinte al Cosiliului Judetean Mures Alexandru Cîmpeanu,  ec.Ioan Rus-director DADR Mures,  ing. Ioan Fetea-presedinte ACA Romania,  ing. Virgil Dobrota-presedinte de onoare ACA Romania, ing. Sandica Grigoras-inspector MADR si a tuturor celor care au raspuns prezent invitatiei.

In continuare, ec. Aurel Mandru-presedinte de onoare ACA MURES a prezentat un scurt istoric al asociatiei, foarte bine documentat.

D-nul Prefect si d-nul Vicepresedinte al Consiliului Judetean Mures, in luarile de cuvant ne-au asigurat de tot sprijinul Prefecturii si al Consiliului Judetean Mures, pentru o buna desfasurare a activitatii apicole din judetul Mures.

Presedintele ACA Romania ing Ioan Fetea, a felicitat filiala Mures pentru intreaga activitate, oferind o cupa si diploma aniversara precum si o diploma de excelenta, d-lui presedinte ing. Vasile Bota.

Un moment emotionant, a reprezentat discursul d-lui Virgil Dobrota-presedintele de onoare al ACA Romania, un omagiu adus albinei, indelung aplaudat de cei prezenti.

Ing. Sandica Grigoras, reprezentanta MADR la manifestare, a pus accent in alocutiunea dansei pe principalele aspecte controlate de inspectorii MADR in cadrul controalelor ex post ale Programului National Apicol. Conducerea filialei Mures a transmis salutari d-lui Ministru dr. Ing. Petre Daea precum si o stema a Romaniei confectionata din ceara, iar d-nul Virgil Dobrota i-a transmis un mesaj si cartea publicata, Despre Albine

Ec. Ioan Rus- director DADR MURES, a subliniat rolul important al apicultorului in perpetuarea albinei si i-a felicitat pe cei prezenti pentru rezultatele obtinute de-a lungul anilor.

Ing. Maria Fola, director OJZ MURES a prezentat un material privind implementarea ordinului 215/24,07,2017 de identificare a stupinelor si stupilor, iar d-na Daniela Teodora Lupei- director OJFIR MURES a punctat principalele masuri de sprijin care mai pot fi accesate de apicultori in primavara anului urmator.

Prevederile Programului National Apicol au fost prezentate pe scurt de catre jurist Săvîşcă Daniel Ovidiu-director APIA MURES care a amintit faptul ca judetul Mures este un judet fruntas in ceea ce priveste accesarea sprijinului financiar prin P.N.A.

Ing. Mihai Tomşa a tinut sa precizeze rolul important al albinei in polenizarea culturilor agricole, fapt care nu este inca suficient de apreciat in tara noastra.

Apicultorii prezenti au avut apoi posibilitatea sa-si exprime problemele cu care se confrunta in aceasta nobila activitate.

D-nul Avram Cornel Dorin, apicultor din Tarnaveni nu poate accesa masura 6.3-Dezvoltare ferme mici prin AFIR, deoarece stupina este amplasata pe un teren extravilan neavand posibilitatea de a-si instala domiciliul pe acel teren. D-na Daniela Teodora Lupei-director OJFIR MURES a facut recomandarea ca asociatia sa transmita catre MADR o nota de modificare a ghidului de accesare a acestei masuri, deoarece majoritatea stupinelor sunt amplasate pe terenuri extravilane.

Apicultorul Kolosvari Carol s-a aratat nemultumit de faptul ca se introduc in tara, necontrolat, alte  rase de albine, ceea ce duce la distrugerea fondului genetic al Apis Melifera Carpatica, fapt sustinut si de catre d-nul Dobrota Virgil.

Domnii Kolosvari Carol si Talas Francisc din Ludus s-au plans de faptul ca se fac stropiri necontrolate in livezi si la culturile agricole, tratamente care decimeaza familiile de albine. In acest sens, d-nul ing. Mihai Tomşa a subliniat ca acest lucru ar trebui controlat prin Unitatea Fitosanitara din judet care va trece din anul urmator in subordinea Directiei Agricole judetene.

Domnii Pop Florea Horea si Kolosvari Carol s-au aratat nemultumiti de acordarea sprijinului financiar pentru apicultori prin Programul National Apicol, propunand ca subventiile sa se acorde pe familia de albine, la fel ca la celelalte specii de animale, pentru a beneficia toti  apicultorii.

In incheiere a avut loc o masa festiva, prilej de continuare a discutiilor intre apicultori.

Vicepresedinte

Ing.  Cristina Cojocaru