Colegiul Agricol Traian Săvulescu Tîrgu Mureș | Proiect Inițiere în pictură și iconografie
3076
post-template-default,single,single-post,postid-3076,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,qode-page-loading-effect-enabled,,qode-title-hidden,qode_grid_1200,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Proiect Inițiere în pictură și iconografie

În perioada 20 martie-3 aprilie, în școala noastră s-a desfășurat  Proiectul  numit „Inițiere în taina picturii”, în colaborare cu Direcția Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale, și având ca parteneri Asociația Artiștilor Plastici Mureș ,prin reprezentanții Vasile Mureșan, Călin Bogătean și Kulcsar Pârvu Maria.

În cadrul acestui proiect, derulat pe o perioadă de două săptamâni, 17 elevi ai liceului nostru,din clasele IX-XI, îndrumați de artiștii plastici Vasile Mureșan, Călin Bogătean și Maria Pârvu Kulcsar, au realizat  ateliere de pictură pe sticlă și  picturi pe pânză.        

Acest program educativ s-a finalizat în data de 26 aprilie, printr-o expozitie, la care au fost prezenți elevii participanți, dl Iulian Praja- manager al Direcției Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale, dl Vasile Mureșan, dl Călin Bogătean și dna Kulcsar Pârvu Maria. Lor li s-au alăturat dna director Adriana Blaga, dna director adj. Matei Diana, alături de corpul profesoral al liceului.

La finalul activității toți elevii participanți au fost premiați.

Prof. Religie Ortodoxă

Petruța Gligor