Colegiul Agricol Traian Săvulescu Tîrgu Mureș | Elita in trafic ?
1369
post-template-default,single,single-post,postid-1369,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,qode-page-loading-effect-enabled,,qode-title-hidden,qode_grid_1200,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Elita in trafic ?

Proiectul “Elită în trafic” se numără printre cei doi câștigători din orașul Tîrgu Mureș ai programului de responsabilitate socială HEINEKEN pentru Comunități, ediția 2014, dezvoltat de HEINEKEN în parteneriat cu Asociația CSR Nest.Proiectul este implementat de Fundația Buckner în parteneriat cu BBT Racing şi Muresonbike, dar şi cu sprijinul Primăriei Municipiului Tîrgu Mureş şi a Direcţiei Poliţiei Locale, a Inspectoratului de Poliţie Judeţean Mureş şi Serviciul Rutier, a Crucei Roşii Române – Filiala Mureş şi a Inspectoratului Şcolar Judeţean. Acesta presupune organizarea, pe raza orașului Tîrgu Mureș a campaniei de educare și conștientizare, “Elită în trafic” ce se va derula pe o perioadă de 7 luni.Obiectivul general al proiectului este conştientizarea – campania propunându-şi să ajute tinerii din mediul liceal să înţeleagă că indisciplina manifestată în trafic duce la tragedii punând în pericol nu doar pe cei care cauzează accidente ci şi oameni nevinovaţi.Grupul ţintă al campaniei îl reprezintă aproximativ 1200 de liceeni din cele 16 unităţi de învăţământ liceal de pe raza Municipiului Tîrgu Mureş, elevi în clasa a XII-a care vor avea ocazia să participe la prezentări ce vor include expuneri informative şi demonstraţii ce vizează prevenirea accidentelor rutiere, calitatea de a fi un şofer bun, consumul responsabil de alcool şi tehnici de prim ajutor în caz de accident.  Campania îşi doreşte să accentueze un comportament bazat pe responsabilitate şi respect de semeni în trafic, subliniind faptul că fiecare dintre participanţii la trafic poate fi elită indiferent de calitatea sa: pieton, biciclist sau conducător auto.

Proiectul este implementat de Fundatia Buckner in parteneriat cu BBT Racing si Muresonbike, dar si cu sprijinul Primariei Municipiului Tirgu Mures si a Directiei Politiei Locale, a Inspectoratului de Politie Judetean Mures si Serviciul Rutier, a Crucei Rosii Romane – Filiala Mures si a Inspectoratului Scolar Judetean. Acesta presupune organizarea, pe raza orasului Tirgu Mures a campaniei de educare si constientizare, “Elita in trafic” ce se va derula pe o perioada de 7 luni.

Obiectivul general al proiectului este sa ii ajute pe tinerii din mediul liceal sa inteleaga ca indisciplina manifestata in trafic duce la tragedii, punandu-i in pericol nu doar pe cei care cauzeaza accidente ci si pe oameni nevinovati fie ei soferi, biciclisti, motociclisti sau pietoni.