Colegiul Agricol Traian Săvulescu Tîrgu Mureș | Educația agricolă inovatoare
2931
post-template-default,single,single-post,postid-2931,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,qode-page-loading-effect-enabled,,qode-title-hidden,qode_grid_1200,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Educația agricolă inovatoare

Cadrele didactice cu specializarea în domeniul Agricultură din cadrul Colegiului Agricol „Traian Săvulescuˮ  au participat  în data de 7 septembie 2022 la activitățile de dezbatere constructivă  pentru promovarea unei abordări inovatoare a educației în licee agricole, care includ platforme digitale cu conținut dedicat, metode de predare, modul de organizare a stagiilor de practică, pentru creșterea atractivității învățământului agricol, organizate de Centrul de Excelență pentru Resurse Educaționale Agro-Alimentare și Dezvoltare Durabilă (AgriEdu CEX), organizație neguvernamentală înființată pe baza parteneriatului strategic pentru educație agricolă dintre ministerele agriculturii din România și Olanda, la Colegiul ,,Emil Negruțiu” Turda.

AgriEdu CEX își propune să sprijine colaborarea și schimbul de experiență dintre sistemul educațional agricol și autorități locale și guvernamentale, sectorul cercetare-dezvoltare, organizații profesionale și mediul de afaceri din agricultură și industrie alimentară din ambele țări, facilitând accesul cadrelor didactice și al elevilor la conținut educațional la zi cu noutățile din mediul de afaceri și programe de pregătire teoretică și practică în conformitate cu obiectivele MADR și ale politicii agricole comune.