Colegiul Agricol Traian Săvulescu Tîrgu Mureș | „Tehnologia” zilei europene a limbilor 2018
493
post-template-default,single,single-post,postid-493,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,qode-page-loading-effect-enabled,,qode-title-hidden,qode_grid_1200,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

„Tehnologia” zilei europene a limbilor 2018

În 5 octombrie 2018, la Colegiul Agricol ”Traian Săvulescu” din județul Mureș s-au desfășurat mai multe activități în urma implementării proiectului ”Tehnologia zilei europene a limbilor propus și organizat de către Colegiul Agricol ”Traian Săvulescu” , susținut de Primăria Tîrgu Mureș, de partenerii media și alte unități de învățământ.

Partenerii din acest an au fost: : Colegiul Național Unirea, CN Papiu, Liceul teoretic Bolyai Farkas Tg Mureș Colegiul Economic ”Transilvania” Tirgu Mureș, Liceul Tehnologic ”Avram Iancu” Tirgu Mureș, Liceul Tehnologic ”Traian Vuia” Tirgu Mureș, Liceul Tehnologic ”Electromureș” Tirgu Mureș, Liceul Tehnologic ”Ion Vlasiu” Tirgu Mureș, Liceul Tehnologic ”Gh Sincai” Tirgu Mureș, Liceul Tehnologic ”Aurel Persu” Tirgu Mureș, Liceul Teoretic Petru Maior (AB),

Fig. 1. – Harta județelor de proveniență a școlilor partenere Zel 2018

Alți colaboratori și participanți la activități au fost: Colegiul Andronic Motrescu (SV), Liceul Tehnologic de turism (VL), Colegiul Economic I Ghica (BC), Colegiul Natinal St. Cel Mare (BC), CN Spiru Haret (GL), Colegiul Tehnic (SV Radauti), Colegiul M Eminescu (IL), C.N. Eudoxiu Hurmuzachi (SV), Col Economic I Ghica (DB), Col Ec. M Kogalniceanu (VN), Liceul Teoretic L Blaga (CJ), Liceul Tehnocl Ungureanu (CJ), Lic Tehnologic Iorgu Varnav Liteanu (SV), Liceul Teoretic ”Aurel Lazăr (BH), Liceul tehnologic Paul Bojor (GL), CN. Carmen Silva (HD), Liceul tehnologic Vasile Sav (NT), Seminarul teologic ortogox SF Ioan Gura de Aur (DB), CN I Vacarescu (DB), Liceul Tehnic M Viteazu (HD),  , Liceul Tehnologic ”Automecanica”-Mediaș, Liceul Tehnologic ”Napoca”-Cluj Napoca, Liceul ”Solomon Halița”-Sangeorz Băi (BN), Liceul Agricol I Brăcianu, Sibiu, Colegiul Economic Titu Maiorescu, Baia Mare.

La secțiunea face to face au participat 17 licee din Tîrgu Mureș, Târnăveni, Cluj Napoca, Ocna Mureș, Baia Mare, Sângeorz Băi și Toplița.

Ne bucurăm că este a doua ediție de concurs național, prevăzut în Calendarul activităților extrașcolare naționale la capitoul II, poz 38, prin urmare acțiunile propuse s-au dresat tuturor elevilor din liceele tehnologice și teoretice din întreaga țară. Activitățile organizate au fost variate, concurs, ateliere de creație, ateliere ludice, program artistic, principala activitate fiind concursul de cultură și civilizație anglofonă și francofonă.

Dotarile scolii , respectiv sala festiva, sonorizarea excelenta, statia audio sau boxa portabilă aciziționată anterior, amenajarea judicioasa a spatiului de expunere a lucrarilor, au facut ca atelierele si concursurile planificate sa se bucure de o buna desfasurare si o logistica normală, apreciată de toți participanții, așa cum reiese din discuțiile ulterioare cu elevii și profesorii însoțitori.

Aceste activități sunt rezultatul punerii în aplicare a protocoalelor de colaborare stabilite între Colegiul Agricol Traian Săvulescu și peste 70 de unități școlare din 39 de județe. Prima ediție a concursului a fost în 2012 și continuat anual, ajungandu-se în 2014, 2015 și 2016 să figureze in CAER, iar în 2017 și 2018 în CAEN.

Pregătirea atelierelor de lucru (9: atelierul creeaza o poezie,   recunoaste melodia, tradu in romana un fragmen scurt, ghiceste/fabrică personajul, refă fraza, mimă, desen pe asfalt, telefonul fără fir, , gasește cuvintele din rebus, moda, înalță Turnul Eiffel din pahare), au necesitat o muncă susținuta și colaborare în echipă. Elevii au realizat machete din diverse materiale (lemn, carton, hârtie, scobitori, plastic etc), le-au pictat și le-au expus în ziua concursului. Materialele folosite au fost diverse, exemplu: flipchart pentru desen, creta colorata pentru desene pe asfalt, imagini cu personaje din cultura europeana sau cântăreți celebri pentru atelierele ”Găsește personajul”, pahare de plastic pentru atelierul Inalță Turnul Eiffel din pahare, negative, microfon, sistem audio pentru ”recunoaște melodia” Profesorii conducători de ateliere au avut libertatea de a prezenta și alte informații referitoere la personaje, cântăreți sau operele din care s-au extras fragmentele de tradus. Toate aceste documente au fost prezentate într-un format atractiv, având ca scop implementarea unor cunoștințe temeinice.

Unul dintre cele mai reușite ateliere a fost ”Găsește personajul” în care participanții au avut de caracterizat, prezentat personaje extrase dintr-o urnă. Acest atelier le-a permis să descrie personajele din punct de vedere fizic, caracter și să prezinte o scurtă descriere a vieții lor și a importanței lor. Personajele au fost mimate sau construite rapid, pe loc din materialele puse la dispoziție: cartoane, folii, hartie colorată, capsatoare, lipiciuri, creioane colorate, culori etc.

Foarte dinamice au fost și atelierele ”Mimă”, ”Modă/Măști.”, unde s-au grăbit să ghicească cât mai multe cuvinte sau să faca cele mai interesante paști și parade..

Mai puțin dinamice, însă la fel de interesante au fost atelierele de ”Desene”, Găsește cuvintele din rebus” și ”Traduceri” unde elevii au dat o interpretare personală textelor, putându-se servi atat de dicționare fizice, cât și de cele online.

In ansamblu, a fost o activitate de anvergură: 10 licee tehnologice, 7 licee teoretice participante la secțiunea face-to-face (total 85 elevi), apoi 120 elevi participanți la secțiunile online, 40 de profesori implicați, 30 de elevi în programul artistic, peste 300 de intrebari pentru concurs, 9 ateliere de creatie si ludice, expoziții cu lucrările elevilor, diseminări ce au urmat zilei propriu zise de concurs, constituirea paginii Facebook de promovare a activității (www.facebook.com/ZEL2018).

Ceea ce a fost unanim acceptat, atât de către elevi cât și de către profesori, este că:

 • In acest an activitățile au fost mult mai dinamice și mai variate
 • Atelierele propuse au fost mai antrenante și mai bine dotate cu materiale
 • Logistica a fost mai precisă și mai clară
 • S-au promovat și secțiuni online și s-a organizat un concurs de afișe de promovare a ZEL 2018
 • Medaliile și cupele oferite au valorizat câștigătorii
 • S-au acordat premii foarte consistente
 • Echipajele au beneficiat de echipamente de identificare proprii și gratuit (tricouri)
 • Activitățile After ZEL au fost inedite și interesante, în special ”Povestea mea ZEL”, prezentare subiectivă a axperienței fiecărui echipaj participant la ZEL

Activitatea a fost dedicată Zilei europene a limbilor și s-a bucurat de un  mare succes în rândul elevilor și al profesorilor, asa cum se poate remarca in chestionarele aplicate sub acoperirea anonimatului ceea ce conferă o mai mare obiectivitate și sinceritate răspunsurilor acordate.

Trendul numarului de licee participante este in crestere, reusita activitatii fiind rezultatul bunei intelegeri si colaborari dintre membrii catedrelor de limbi moderne din scolile respective si nu in ultimul rand, a conducerilor liceelor participante.

Rezultatele au fost:

Secțiunea Face to face

Licee tehnologice:

Locul I – Colegiul Economic N. Titulescu, Baia Mare

Locul II –  Colegiul Economic Transilvania, Târgu Mureş

Locul III – Liceul Tehnologic Gh. Şincai, Târgu Mureş

Mențiunea I – Colegiul Agricol Traian Săvulescu

Mențiunea II – Colegiul Tehnic Napoca, Cluj Napoca

Licee teoretice:

Locul I – Liceul Teoretic Bolyai Farkas, Târgu Mureş

Locul II – Colegiul Național Al. Papiu Ilarian, Târgu Mureş

Locul III – Liceul Teoretic Petru Maior, Ocna Mureş, Alba

Mențiune: Colegiul Național Unirea, Târgu Mureş

La sectiunea online

Secțiunea afișe publicitare:

Locul I – Korpadi Sandra, Colegiul Agricol ”Traian Săvulescu”, Tîrgu Mureș, Mureș  ”Galileo Galilei”, prof. Daniel Raduly

Locul II – Suciu Zina, Liceul O.C. Tăslăuanu, Toplița, Harghita,  ”Marie Curie”, prof. Țepeș Marinela, Vatamanu Mihaela

Locul III – Pascovici Mircea, C.N. Mihai Eminescu, Oradea, Bihor, ” The Honorable R. Boyle”, prof. Hodorog Ana-Maria

Mențiune – Bucsa Vilmos-Peter,  Lic. Tehnol. ”Avram Iancu”, Tîrgu Mureș, Mureș, ” The Original Mercedes-Benz”, prof. Makkai Eniko

Mențiune – Molea-Cristian Olga Alexandra, Lic. Teoretic Horia Hulubei, Măgurele, Ilfov, ” Fondatorul electrodinamicii, Ampere”, prof Ficleanu Ana-Maria

Secțiunea Video/spot publicitar

Locul I – Dima Maria, Mărginean Daria, Prisecaru Ioana, Nedelcu Alexia, Ababei Andreea, Col. Naț. ”Ferdinand I”, Bacau, jud Bacau,” Marthe Gautier”, Prof. Grozav Nicoleta

Locul II – Corjuc Oana-Timeea, Crișan Mihai ionuț, Făt Antonia-Ioana, Muntean Alexandru-Florin, Col.Ec. ”Nicolae Titulescu”, Baia Mare, Maramureș,” A la decouverte de Marie Curie”, prof. Costin Codruța, Hozan Sonia

Locul III – Corpodean Oana-Mariana, Sava Denisa-Elena, Kovaciu Raul-Gabriel, Filip Darian, Col.Ec. ”Nicolae Titulescu”, Baia Mare, Maramureș, ”Tycho Brahe – une existence fascinante”, Prof. Costin Codruța, Hozan Sonia

Mențiune – Stoian Madalina,Gavril Ana, Voinea Daniela, Buculea Evelina, Col. Nat. E. Teodoroiu, Targu Jiu, Gorj, ”Ana Aslan”, Prof. Grigore Nicoleta

Mențiune – Balint Paula Luiza, Chinez Alexandru, Lic. Tehn. ”Vasile Sav”,  Roman, Neamț, ”Traian Vuia, pionnier de l’aéronautique mondiale”, Prof. Lozonschi Carmen

.Premiile oferite au fost:

 • Tricouri,
 • Instrumente de scris,
 • Cărti,
 • Dicționare,
 • Puzzle-uri,
 • Rechizite,
 • Ghiozdane,
 • Penare,
 • Invitații la Cinema Arta,
 • Mauss-uri,
 • Selfie-stickuri,
 • Inscrieri gratuite la DELF,
 • Reduceri substantiale la cursuri de limba franceză,
 • Inscrieri gratuite la mediatecă,
 • Etc.

Sponsorii activitaților au fost:

 1. Primăria Tîrgu Mureș
 2. Institutul Francez din CLuj
 3. Școlile partenere
 4. Flash
 5. Zile și nopți

În urma ediției din acest an, participanții au descoperit o parte din savanții europeni, au aflat lucruri noi despre invențiile de pe bătrânul continent și au promovat descoperirile istorice. De asemenea, concurenții au avut șansa să colaboreze in echipe de lucru, să se organizeze și să își impună fiecare ritmul de lucru, să găsescă idei ingenioase de promovare a savanților europeni, să își valorifice potențialul artistic și să se bucure de momentele surpriză ofeite de organizatori, gen Concert Barbarossa Samba Group, Show Mpofo Kitata Lukibadiku. Participanții au avut ocazia ză realizeze faptul că în ziua de azi este foarte important să cunoști cât mai multe limbi de circulație internațională și să accepți faptul că Europa este un spațiu de răscruce a culturilor de pe bătrânul continent, iar noi, trebuie să respectăm valorile fiecareia.

O activitate de succes este utilă doar în măsura în care este și cunoscuta și oferită ca exemplu de bună practică. În acest sens, echipa organizatoare a lansat invitația către echipele participante să creeze ”Povestea mea ZEL”, o prezentare ppt sau video pe care elevii au făcut-o și care va fi prezentată și celorlalte echipe. Prin aceasta, ei vor avea ocazia să exprime stările prin care au trecut participând la concurs, experiențele din cadrul grupului și din timpul activităților, emoțiile de la final sau colaborările cu alți concurenți.

De asemenea, am lucrat intens și la diseminarea rezultatelor activităților, pe plan mediatic prin interviewuri și înformații furnizate ziarelor și televiziunilor locale (Cuvântul liber, Zi de zi, TTM, Știi TV, Radio Mureș) cât și prin crearea unor DVD-uri cu poze, filmări, informații de la activitate. La fața locului, la intrare în liceu au fost montate bannere și roll-upuri pentru promovarea activității, fiecare participant a primit tricou pentru concurs, de diferite culori în funcție de echipă. Autoritățile locale, directorii liceelor mureșene, inspectorii școlari au fost invitați verbal și în scris la activitate. O parte au reușit să participe. Activitatea a fost promovată și la nivel național, prin diseminarea informațiilor și apelului la concurs via MEN către profesorii de limbi moderne din toate județele țării, precum și prin deplasarea dlui Raduly Daniel la București, la întîlnirea internațională a profesorilor de limba franceză, în septembrie 2018. În urma acesteia, se întrevăd șanse ca următoarea ediție să fie cu participare internațională.

Iată mai jos câteva ecouri în presă și pe internet, unde am promovat constant și sprijinul oferit de Primăria TgMureș la organizarea activității:

http://www.cuvantul-liber.ro

Nu trebuie să neglijăm impactul pe care il au astăzi site-urile de socializare gen Facebook, unde am creat o pagină specială dedicată acestui concurs: ZEL 2018, https://www.facebook.com/ZEL2018MS/

Ne bucură faptul că, prin acest gen de activități, școlile din județul nostru se afirmă și în plan cultural în domeniul limbilor moderne, contribuind la dezvoltarea personalității elevilor atât prin educația formală, dar și prin educația non formală și informală și mulțumim totodată Primăriei Tîrgu Mureș pentru sprijinul financiar acordat și partenerilor pentru colaborare!