Colegiul Agricol Traian Săvulescu Tîrgu Mureș | Șezătoare în Postul Crăciunul
2243
post-template-default,single,single-post,postid-2243,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,qode-page-loading-effect-enabled,,qode-title-hidden,qode_grid_1200,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Șezătoare în Postul Crăciunul

Preocupați de păstrarea și transmiterea vechilor obiceiuri ale poporului nostru, de păstrarea portului popular și conștientizând totodată importanța datinilor și tradițiilor neamului nostru românesc, elevii Colegiului Agricol „Traian Săvulescu”, coordonați de doamnele profesor Pilcă Nicoleta și Gligor Petruța, au pregătit un program artistic intitulat „Șezătoare în Postul Crăciunului”. Sceneta reînvie atmosfera unei șezători de odinioară, când o gazdă își așteaptă fetele, și apoi feciorii, care vin la pețit.

Atmosfera de voie bună a șezătorii și este întreținută de colinde, glume, joc popular, și de un obicei de nuntă.

Sceneta a participat la festivalul internațional „Sloboză-ne gazdă-n casă” din Tîrgu Mureș, în 28 noiembrie 2019.

Festivalul internațional de folclor „Sloboză ne gazdă-n casă” part 1 Festivalul internațional de folclor „Sloboză ne gazdă-n casă” part 2 Festivalul internațional de folclor „Sloboză ne gazdă-n casă” part 3