Colegiul Agricol Traian Săvulescu Tîrgu Mureș | Mica Unire, la Colegiul Agricol, „Traian Săvulescu”
727
post-template-default,single,single-post,postid-727,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,qode-page-loading-effect-enabled,,qode-title-hidden,qode_grid_1200,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Mica Unire, la Colegiul Agricol, „Traian Săvulescu”

Mihail Sadoveanu spunea că „În ianuarie, când se rup şi cad abrupt zăpezile, sărbătorim un neam întreg înălțarea celor mai mari bărbați ai Moldovei şi Munteniei, care au săvârșit Unirea. Actul acesta, fundamental în istoria României, deschizându-se în arc bogat spre secolele de mărire, aprinde în ființa noastră o bucurie mereu nouă. El e înscrisul cu sângele tuturor, atârnat pe toate viețile de om de pe acest pământ numai al nostru. De la începuturile sale de dreptate şi de luptă, duse de 2000 de ani, cu credință, gândul unirii într-o singură patrie, a strălucit ca o stea în inima poporului roman.”