Colegiul Agricol Traian Săvulescu Tîrgu Mureș | ”Let’s Do It, Romania!”
2664
post-template-default,single,single-post,postid-2664,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,qode-page-loading-effect-enabled,,qode-title-hidden,qode_grid_1200,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

”Let’s Do It, Romania!”

În data de 18 septembrie 2021, cu ocazia Zilei de Curățenie Națională, elevii și profesorii Colegiului Agricol „Traian Săvulescuˮ s-au alăturat celei mai mari acţiuni de voluntariat din România, organizată de Asociația „Let’s do it!ˮ.. Obiectivul acestei inițiative civice este aceala de a mobiliza populația pentru o schimbare reală de comportament faţă de resurse şi faţă de deşeurile generate. În acest sens, fiind înzestrați corespunzător cu saci și mănuși s-a efectuat igienizarea zonei atribuite (Calea Sighișoarei) prin coletarea deșeurilor și depozitarea temporară a sacilor la marginea drumului pentru a fi ridicați.

Activitatea a avut caracter educativ, de responsablizare față de mediul înconjurător și față de generațiile viitoare.