Colegiul Agricol Traian Săvulescu Tîrgu Mureș | Lansare de carte
1591
post-template-default,single,single-post,postid-1591,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,qode-page-loading-effect-enabled,,qode-title-hidden,qode_grid_1200,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Lansare de carte

JOI, 14 NOIEMBRIE 2013, în sala de conferinţe a Colegiului Agricol „Traian Săvulescu’ din Tg.-Mureş, în prezenţa unui public numeros, format din inspectori şcolari, directori de şcoli, actuali şi foşti profesori, directori şi elevi al prestigiosului nostru Colegiu, a avut loc lansarea cărţii:

„INCURSIUNE ÎN EVOLUŢIA ÎNVĂŢĂMÂNTULUI AGRICOL TÂRGUMUREŞEAN FILE MONOGRAFICE”

Cartea este  o monografie a învăţământului agricol târgumureşean, care aduce în atenţia cititorilor o perioadă trăită de mulţi dintre cei prezenţi la această lansare, o carte izvorâtă din sufletul autorilor, profund legaţi de acest lăcaş aducător de lumină.

Moderator al acestui eveniment, cu profundă încărcătură emoţională, a fost domnul Profesor Universitar Conferenţiar Neagu Nicolae.

Despre carte au vorbit atât autorii Dumitru Matei, Director al Colegiului Agricol „Traian Săvulescu”, Macarie Ioan, Inspector Şcolar, cât şi invitaţii de onoare prezenţi în sală: Lector Universitar, Directorul editurii „Ardealul”, Eugeniu Nistor; Inspector Şcolar General Adjunct Nadia Raţă; foşti profesori, Cornel Sâmpălean,  Antonie Suciu…..

Imaginile, absolut copleşitoare, proiectate pe ecran, ne invitau la câte un popas de-a lungul clipelor, anilor şi mai ales de-a lungul iubirii, căci nu avem cum să-i spunem altfel acestei pasiuni înălţătoare a autorilor pentru şcoală, pasiune oglindită în această monografie.

A fost într-adevăr o sărbătoare de mare ţinută morală, o sărbătoare a trăirilor deosebite, o sărbătoare a luminii, izvorâtă din minţi şi suflete alese şi adunată într-un arc peste timp.

Lupta cu povara timpului a devenit, pentru mulţi dintre cei prezenţi, un fel de mângâiere, în care fiecare imagine estompa  semnele trecerii lui peste ani…..

Întreaga lucrare este un elogiu adus învăţământul agricol târgumureşean de la înfiinţare şi până în zilele noastre.

Spicuiri din carte:

Scurtă prezentare a autorilor:

Prof. Ing. Macarie Ioan    – profesor de specialitate Colegiul Agricol „Traian Săvulescu” Tg.Mureş, inspector şcolar de specialitate-învăţământ profesional şi tehnic, formare continuă adulţi, învăţământ particular şi alternative educaţionale la Inspectoratul Şcolar Judeţean Mureş . Născut 15.01.1963, localitatea Şopteriu, jud. Bistriţa Năsăud, urmează şcoala elementară la Şcoala generală 1 din Tg.Mureş, actuala Şcoala gimnazială “Serafim Duicu”, absolvent al promoţiei 1981-1982 al Grupului Şcolar Agricol Tg.Mureş, apoi al Institutului Agronomic “Dr.Petru Groza” Cluj-Napoca, facultatea de agronomie, specialitatea zootehnie (1983-1987). Repartizat prin repartiţie guvernamentală la IAS Teaca, din octombrie 1990 profesor de specialitate la Colegiul Agricol „Traian Săvulescu” Tîrgu-Mureş, cu grad didactic I din anul 1999.

  • Licenţiat  al Facultăţii „Hyperion” Bucureşti, specializarea Management – 2008,
  • Master  Asigurarea  calităţii  în  învăţământul preuniversitar – Universitatea ”Dimitrie Cantemir” Tg.Mures.

Prof. Matei Dumitru – Director, profesor catedra fizică-chimie grad didactic I  la Colegiul Agricol „Traian Săvulescu” Tîrgu-Mureş.

Născut la data de 13.03.1951 în localitatea Ibăneşti, judeţul Mureş. A urmat şcoala generală în localitate de naştere, apoi Liceul „Petru Maior” din Reghin. A absolvit în anul 1979 Universitatea „Babeş Bolyai” Cluj Napoca, Facultatea de Chimie Tehnologică, în 2004 absolvent al Universităţii Politehnica din Timişoara, Management Competitiv-Finanţe, Marketing şi Resurse Umane.

Inspector şcolar general ISJ Mureş perioda 10.01.1991-21.10.1993; 01.09.1996-02.0.2001; 03.2009-06.2012. Secretar de stat – Învăţământ Preuniversitar, Ministerul Educaţiei Cercetării  şi Tineretului perioadele 23.06.2006-11.04.2007. Profesor de chimie la Colegiul Agricol „Traian Săvulescu” Tîrgu-Mureş în perioada 01.09.1979-01.02.1985, director al aceleaşi instituţii în perioadele 01.02.1986-10.01.1987 şi director 22.10.1993-01.09.1996; 02.04.2001-23.06.2006; 11.04.2007-03.2009 şi 07.2012 – prezent.

Dr.med.vet. Podar Cornel – cercetător ştiinţific principal, gr. I, doctor în medicină veterinară, licenţiat în filozofie, membru al Academiei Oamenilor de Ştinţă. Născut în anul 1941, 2 aprilie în satul Copand, jud. Alba. Urmează Şcoala elementarăde 7 ani în satul Stâna de Mureş, apoi devine elev la Grupul Şcolar Agricol Tg.Mureş, absolvent în anul 1959 al Şcolii profesionale zootehnice iar după 3 ani de producţie urmează la aceeaşi unitate şcolară Şcoala tehnică de Maiştri zootehnice pe care o absolvă în anul 1964.

Îşi completează studiile liceale de 4 ani la Liceul „Alexandru Papiu Ilarian” şi „Bolyai Farkaş” (1966-1971), apoi Facultatea de filozofie 1973-1978, Doctoratul în anul 1982 la USAMV Cluj-Napoca. Activitate profesională: 8 ani tehnician veterinar şi 42 de ani cercetător ştiinţific la Staţiunea de Cercetări Zootehnice şi Creşterea Bovinelor Sângeorgiu de Mureş, unde este şi azi. Sunt Cetăţean de Onoare al Municipiului Tg.Mureş.

A publicat 20 de cărţi de specialitate, 500 de lucrări ştiinţifice,   peste 1000 de articole la ziare, 500 de interviuri radio şi 50 apariţii TV.

ABSTRACT

Învăţământul agricol târgumureşean, organizat, coagulat şi aşezat într-o locaţie modernă, are o vechime de 70 de ani şi a dat ţării în jur 14780 de absolvenţi: tehnicieni, pentru o agricultură în plină transformare, maiştrii şi muncitori calificaţi.

Dezvoltarea impetuoasă a învăţământului agricol în centrul Transilvaniei, are o serie de rădăcini şi cauze obiective: biodiversitatea agriculturii, fertilitatea terenurilor, tradiţia creşterii animalelor de rasă, existenţa unor forme mai vechi de instruire a gospodăriilor în agricultură, evoluţia societăţii spre modernizare şi intensivizare, necesitatea pregătirii şi calificării resurselor umane, determinând astfel înfiinţarea în Tg.Mureş, a unui puternic centru de educaţie şi formare de valori  în domeniul agriculturii.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Chemarea spre învăţământul agricol are un determinism special prin necesitatea obiectivă a calificării tinerilor spre agricultură, tradiţia şcolii agricole mureşene recunoscută în ţară şi în străinătate, valoarea dascălilor şi seriozitatea învăţământului, baza tehnico-materială şi socială asigurată.