Colegiul Agricol Traian Săvulescu Tîrgu Mureș | Lansare de carte, Mircea Cărtărescu
989
post-template-default,single,single-post,postid-989,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,qode-page-loading-effect-enabled,,qode-title-hidden,qode_grid_1200,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Lansare de carte, Mircea Cărtărescu

Sala a devenit neîncăpătoare pentru mulțimea care a dorit să asiste la dialogul cu cititorii, prin urmare s-a stat în picioare nu numai în sală, dar și pe holul Universității.l a avut loc în vacanța intersemestrială, elevi ai Colegiului Agricol, din clasa a XI-a Tehnician în activități economice, au participat, alături de diriginta Melinda Crăciun, la această lansare.

Joi, 11 februarie, 2016, în Aula Magna a Universității „Petru Maior”, din Tîrgu Mureș, Editura Humanitas, în parteneriat cu Universitatea ce-a găzduit evenimentul, a lansat ultimul roman al scriitorului Mircea Cărtărescu, Solenoid.

Chiar dacă evenimentuagna a Universității „Petru Maior”, din Tîrgu Mureș, Editura Humanitas, în parteneriat cu Universitatea ce-a găzduit evenimentul, a lansat ultimul roman al scriitorului Mircea Cărtărescu, Solenoid.

Sala a devenit neîncăpătoare pentru mulțimea care a dorit să asiste la dialogul cu cititorii, prin urmare s-a stat în picioare nu numai în sală, dar și pe holul Universității.l a avut loc în vacanța intersemestrială, elevi ai Colegiului Agricol, din clasa a XI-a Tehnician în activități economice, au participat, alături de diriginta Melinda Crăciun, la această lansare.

Viceprimarul Claudiu Maior i-a conferit autorului „Medalia de Aur Amicii Urbis”, iar despre carte au vorbit atât decanul facultății de Litere, prof. Iulian Boldea, cât și cunoscutul critic literar târgumureșan, Alexandru Cistelecan.

Partea cea mai savuroasă a întâlnirii a constat în dialogul dintre autor și cititori, un dialog deschis, relaxat, despre carte, despre laboratorul de creație, dar și despre modul în care tinerețea, consumată în mare parte în perioada comunistă, a influențat devenirea scriitorului.

Am convingerea că după această întâlnire elevii mei vor privi cu alți ochi nu numai literatura scrisă de Cărtărescu, ci literatura, în general, conștientizând că scriitorii sunt și ei, înainte de orice, oameni, cu temeri și vise asemenea tuturor. Mircea Cărtărescu i-a impresionat, spun ei, prin faptul că s-a făcut înțeles.