Colegiul Agricol Traian Săvulescu Tîrgu Mureș | Conferinţa “Luminători din întuneric, Sfinţii români din închisori”
584
post-template-default,single,single-post,postid-584,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,qode-page-loading-effect-enabled,,qode-title-hidden,qode_grid_1200,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Conferinţa “Luminători din întuneric, Sfinţii români din închisori”

În data de 17 octombrie 2017  am participat la Casa de Cultură „Mihai Eminescu” împreună cu clasele a IX-a Tehnician în administraţie,  a IX-a Tehnician analiza produselor alimentare şi a X-a Tehnician în administraţie la Conferinţa susţinută de Preacuviosul Părinte Exarh Gavriil Vărvăruc de la Aiud, ucenic al părintelui Iustin Pârvul cu tema “Luminători din întuneric, Sfinţii români din închisori”.

Părintele a vrut să scoată în evidenţă suferinţa tinerilor din închisorile comuniste şi credinţa statornică pe care au avut-o.

Mărturisitorii din închisori n-au renunţat la credinţa strămoşească, mărturisindu-L pe Hristos cu preţul vieţii lor.

Nici temniţa, nici chinurile la care au fost supuşi nu i-a înspăimântat, ci cu putere de sus au păzit credinţa neamului românesc.

Tinereţea lor mărturisitoare este un exemplu de urmat pentru tinerii din zilele noastre.

Autori: prof. Lăcrămioara Tobias şi prof Bungardi Ana-Maria